All-district teams set

Editor June 14, 2017 Comments Off on All-district teams set
All-district teams set

By DAVE WOODALL
Tammany West sports

COVINGTON — The All-District baseball selections were announced that week with the following results.
District 6-5A
First Team
Pitchers: Brock Daniels, Ponchatoula, Sr., 4-3; Ethan Campo, Northshore, Sr., 4-0; Troy Compton, Northshore, Sr., 3-0; Jacob Scherer, St. Paul’s, So., 5-0; Zack Smith, Covington, Jr., 4-2.
Catcher: Garrett Jones, Covington, Sr., .370; Hunter May, Northshore, Jr., .359.
Infielders: William Heurtin, St. Paul’s, Sr., .412; Kyle McLaughlin, St. Paul’s, So., .486; Tyler McManus, Slidell, Sr., .295; Christian Reyes, Hammond, Jr., .366; Nathan Tribble, Ponchatoula, Sr., .285.
Outfielders: Robbie Darrah, St. Paul’s, Sr., .326; Justin Deslatte, Slidell, Sr., .281; William Duncan, St. Paul’s, So., .357; Ryan Fussell, Hammond, Sr., .304; Jalen Pines, Ponchatoula, Sr., .303.
Designated Hitter: Grant Grosch, St. Paul’s, Jr., .405.
Utility: Ethan Gillispie, Slidell, Sr., .283; Brent Williams, Hammond, Jr., .343.
Most Valuable Player: William Heurtin, St. Paul’s.
Coach of the Year: Mick Nunez, St. Paul’s.
Second Team
Pitchers: Joe Bulovas, Mandeville, Sr.; Ryan Fussell, Hammond, Sr.; Jeffrey Poulliard, Fontainebleau, Sr; Jacob Powell, Hammond, Sr.
Catcher: Parker Autry, Slidell, Sr.; Reed Roberts, Hammond, Sr.
Infielders: Nathan Chilton, Mandeville, Jr.; Maxwell Meeker, Northshore, Sr.; Cameron Stewart, Ponchatoula, Jr.; Luke Toups, Slidell, Sr.
Outfielders: Eli Dubuisson, Northshore, Sr.; James Will Crawford, Mandeville, Sr.; Peyton McNeil, St. Paul’s, Sr.; Mikey Stutes, Northshore, Jr.; Nick Vital, St. Paul’s, So.; Baseil Williams, Ponchatoula, Jr.
Designated hitter: Christian Wood, Covington, Sr.
Utility: Blake Marshall, Fontainebleau, Fr.; Logan Lacroix, Ponchatoula, Jr.

District 8-4A
First Team
Pitchers: Andre Beaudoin, Salmen, So., 10-3; Ryan Daughtry, Lakeshore, Sr., 7-2; Collin Dominguez, Franklinton, Sr., 5-2; Zachary Pool, Pearl River, Sr.
Catcher: J.T. Singletary, Lakeshore, So., .360.
Infielders: Dylan Kavanaugh, Pearl River, So.; Clarke Rush, Lakeshore, Sr., .350; Joey Smith, Salmen, So., .389; Nick Talamo, Salmen, Jr., .360.
Outfielders: Jacob Bernard, Lakeshore, So., .363; Preston Bohn, Lakeshore, Sr., .455; Jamarian Crain, Franklinton, Sr., .425.
Utility: Cameron Bucy, Lakeshore, Sr., .310/6-2; Cole Jackson, Salmen, Jr., .381; J.J. Jackson, Franklinton, Sr., .302; Bryce Nichaud, Salmen, Sr., 2-1; David Smith, Loranger, Jr.
Most Valuable Player: Andre Beaudoin, Salmen.
Coach of the Year: Brian Babin, Salmen.

District 10-2A
First Team
Pitchers: Justin Ethridge, Northlake Christian, So., 5-2; Jordan Gonzales, Hannan, Sr.; Jordan Holcombe, Hannan, Jr.
Catcher: Austin Fontenot, Hannan, Sr.; Buddy Kyle, Northlake Christian, Sr., .264.
Infielders: Ethan Knight, Pine, 1B, So.; Nick Lucido, Hannan, 2B, Jr., .407; Austin Knower, Hannan, SS, Jr., .364; Travis Hoff, Pope John Paul II, 3B, Sr., .395.
Outfielders: Anthony Chappetta, Pope John Paul II, Sr., .370; Jake Nunmaker, Northlake Christian, Fr., .385; Tate Roach, Pine, Sr.
Utility: Sean Price, Pope John Paul II, OF, Jr., .344; Diego Sanchez, Northlake Christian, Sr., P/INF, .317; Tim Ruffino, Hannan, P/INF, So.
Most Valuable Player: Nick Lucido, Hannan.
Pitcher of the Year: Justin Ethridge, Northlake Christian.
Coach of the Year: Chris Yeager, Hannan.

Comments are closed.